Pages

14 sierpnia 2013

Sierpień

Upały się skończyły. Z dnia na dzień. W poniedziałek jeszcze powyżej 30 st C, wczoraj ledwo 17 st C, lało i paskudny wiatr, który dziś z resztą też a to przygarniał, a to przeganiał różne chmurzyska. Gdybym mieszkała w górach, zwaliłabym wszystko na wiatr właśnie, a tak... na co ? Mam jakiś zastój. Ogólnie. Rok temu full spraw zwaliło mi się nagle na głowę i jakoś bardziej byłam 'wypoczęta' niż teraz. Mam formalnie wolne, ale praca zawodowa ciągnie się w tle i to mnie dość męczy. Nie lubię tak, nie potrafię wyluzować i robić coś innego, kiedy inne sprawy nie są pozamykane. Swoja drogą podziwiał ludzi, którzy potrafią nagle wyskoczyć z codzienności, wyjechać, zapomnieć na czas wyjazdu o tym, co zostało (tu podkreślam, że sprawy są przerwane, niepoukładane, nieskończone, niedomówione, w trakcie, w toku i co tam jeszcze...) i dać na luz. Po czym wrócić, wskoczyć w kieracik i pracować. No nie potrafię.Na dodatek chyba mnie owiało, bo mam problem ze skrętem głowy, szyi w lewo. W prawo jakoś działa, w lewo się popsuło. :-(
Trochę motam koraliki. Zauważyłam, że wśród tych 11/0, czyli o średnicy 2 mm zdarzają się rożne i mniejsze i większe. Zjawisko zdecydowanie bardziej widoczne w koralikach pochodzenia niewiadomego niż w tych Toho, ale jednak. Jak trochę pogrzebię w tych maluszkach, to większe, tzw 8/0 wydają mi się bardzo duże. Z malizną idzie wolno. Jak to z malizną. Najgorsze jest nawlekanie, bo niestety większość z nich ma malutkie otworki i nie przechodzi przez nie igła. Nie dziwię się, że niechętnie z nich wykonuje się wyroby na zamówienie, że tak popularne są właśnie te 'ósemki' (rozmiar 8/0).


Pomidory wygrzewają się w słońcu. Te z gruntu (nawet z donic) mają niesamowity słodki smak. Smak prawdziwych pomidorów. Jak widać, mają na nie chęć też i osy. Żółte pomidory to tzw Cytrynek, a czerwona drobnica, to Pokusa.


 Fajnie też rozrosła się truskawka zwisająca. Rozrosła się dość ładnie. Jednak wcale nie zwisa. Przynajmniej wyobrażałam sobie to zwisanie zupełnie inaczej. Być może, jak wypuści pędy, to jakaś forma zwisająca z niej będzie. Na razie wygląda, jak zwykła truskawka gruntowa, z tą tylko różnicą, że faktycznie kwitnie i owocuje cały czas. Co kilka dni można zebrać kilka truskawek. Dzisiejszy zbiór na zdjęciu. Trzeba jednak pamiętać o podlewaniu. Mnie się zapomina, bo stoi na parapecie okna południowego i bywa, że klapnie, a to przekłada się na wielkość owoców niestety.


Było warzywo, były owoce, czas na kwiat. Róża. Po raz kolejny kwitnie Luxor


I na koniec dzisiejsze niebo. Zmieniało się kilka razy. A to piękne niebieskości, a to obłoczki podświetlone słońcem, by za kilkanaście minut zmienić się w sinogranatowe złowieszcze chmurzyska. Chmury przewalały się nad głowami nawet wbrew kierunkom wiatru, który odczuwalny był na dole.


Po jednej stronie nieba (wschodniej) deszcz i tęcza, po zachodniej ostre słońce. Pogodowy miszmasz. Na szczęście bez burz i gradu, no i śniegu. :-)6 komentarzy:

 1. Cudne zdjęcia. A truskawka przecież zwisa!Na własne oczy widzę na Twoim zdjęciu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dooobra, troszeczkę już zwisa. :-))) Fajnie byłoby, gdyby udało mi się ją przechować przez zimę.
   Dziękuję.

   Usuń
 2. Na pomidorku siedzi mucha, a nie osa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj
   Muchy są w takie ładne paseczki ? ;-)
   Wpis zmusił mnie to pogooglowania. Na powiększeniu oryginału zdjęcia widać wyraźnie pasiasty korpusik owada. Szukając po wyglądzie trafiłam na http://mwa66.wordpress.com/author/mwa66/page/2/#jp-carousel-1198 i z opisu wynika, że to prawdopodobnie 'Syrphus' (mszycznik), z rodziny Bzygowate, które faktycznie maja ubarwienie podobne do pszczołowatych. Mucha gnojka (jakaż piękna nazwa :-))) ) też należy do Bzygowatych, fakt. A te mszyczniki to raczej dobre, skoro ich larwy żywią się mszycami. :-)

   Usuń
  2. To faktycznie mucha z Syrphidae, ale raczej któryś Eristalis (czyli rzeczona gnojka :) ). Muchówki z tej rodziny potrafią być naprawdę piękne, zaguglaj np. Temnostoma, Volucella albo Arctophila :] Albo możesz poprzeglądać tę galerię:
   http://syrphidae.insects.pl/index.php?lang=pl&nf=A

   Usuń
 3. Róża jest przepiękna.
  Ale już nie mogę się doczekać zdjęć skończonych bransoletek. Tych pomarańczowych.
  Truskawek uprzejmie zazdroszczę ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...