Pages

5 lipca 2015

Za miastem

To dużo powiedziane, bo właściwie patrząc na mapę, administracyjnie jestem na obrzeżach. Ale to nie blokowisko, więc luz... lato w pełni. Z okiem ojca jest na razie wszystko w porządku (usunięcie zaćmy), ograniczenia w zachowaniu są dość konkretne, ale się przyzwyczaił, więc i to, jak i pogoda sprawiły, że w końcu się przeniosłam. 
Fakt, że na razie nie przywiozłam z sobą maszyny do szycia jest przejściowy, w archiwum jeszcze zdjęcia jednej z t-shirtowych sukienek czekają. Nie zmienia to jednak sprawy - dalej wiem, do czego służy wrzeciono ! :-)


To ostatnia resztka mojego BLF - całe 240 gram. Podzieliłam 'na oko' na 4 porcje i połowa z 1/4, czyli 1/8 tak jakoś od wczoraj się zmieniła w singielka. Siedząc na tarasie, ciągle zerkam w kierunku świdośliwy i zastanawiam się, czy może całej porcji owoców nie przeznaczyć na próbę, do farbowania. Niestety, tak się stało, że żadne z nasion roślin farbiarskich, które misternie szukałam wiosną, nie da mi szansy spróbować. Temat farbowania roślinami kusi, ale nic na siłę.

 
Powoli kończą się czereśnie. To ostatnie, pojedyncze sztuki na drzewie. Obok dojrzewają wiśnie. Pisałam niedawno, że znowu mi wlazło choróbsko (brunatna zgnilizna wiśni - źródło za płotem). Ostro przycięłam co się dało. Systematycznie zbieram lepkie wycieki. Drzewo wygląda dziwnie, takie gołe i łyse, ale owoce, które są zdrowe, ładnie dojrzewają. Nie mogąc, póki co, znaleźć dobrej czereśni na wymianę, rozważam wejście z chemią na wiosnę, by ratować tę wiśnię.

Tymczasem woda się leje, bo można paść. Trawniki utraciły intensywną zieleń, są zielone 'inaczej'. Ale co tam, ważne, że nie trzeba skrobać samochodów ! ;-)

8 komentarzy:

 1. Delicious cherrys. A lot of our fruits were eaten by birds here, except black currants. Happy spinning, Birgit

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. With me on the good fortune to birds bypass the fruit. For this very fond of Shadbush (Felsenbirnen) - I have to chase the birds to have fruit to dye. :)
   Greetings

   Asia

   Usuń
 2. O Boże, tak intensywnie robię w ziemi, że głowy do góry nie podnoszę, a tu - powiadasz - czereśnie sie kończą! Muszę zrobić dżemy! A wiesz może jką czereśnię mam kupić? Ma być: odporna na choroby, niewysoka, o prawie czarnych słodkich, ogromnych owocach. Istnieje taka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że ryjąc masz przerwy chociaż na pstryknięcie zdjęcia, by później w fotorelacji nas zaskoczyć cyklem 'Tak Było - Tak Jest' ;-)
   Na pewno się wszystkie czereśnie nie kończą, moje tak. :) Nie wiem, jaką mam odmianę i bardzo tego żałuje. Jest średniowczesna, ciemna (nie wiedziałam wcześniej, że ciemne owoce są zdrowotnie bardziej wartościowe niż jasne). Mam swe przypuszczenia, ale nie mam pewności, bo zwyczajnie czereśnie odróżniam od gruszek i tyle.
   Jeśli mam Ci coś podpowiedzieć w temacie czereśni, to na pewno do listy powinności drzewka dorzuć samozapylanie, jeśli chcesz tylko jedno drzewo, ewentualnie, gdy więcej, to dopasuj je do siebie, byś miała owoce. Sama zwracam uwagę na mrozoodporność. Może u Ciebie cieplej, u mnie przywali i poniżej (-30C). Miesiąc temu szwendałam się w necie w poszukiwaniu czereśni. moją uwagę zwróciły węgierskie bodajże. Jednak z nazw, które wówczas spisałam, nic u siebie w ogrodniczych nie znalazłam. Za to stały szpalerem różne, różniste o nazwach zgoła innych, ale żadna nie miała w cechach tego wszystkiego, na czym mi zależy. Osobiście wolę kupować w pojemniku, niż z gołym korzeniem jesienią, bo mam większą pewność, że się przyjmie, bo ja też nie zawsze mogę podjechać bezpośrednio po zakupie i wsadzać.

   Usuń
 3. Krásnou máš nitečku i zahrádku. Přeji příjemné léto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje. A pogoda się popsuła i to bardzo, mokro, wietrznie i zimno. Ale u Ciebie chyba też.

   Usuń
 4. Z Ciebie prawdziwy krawiec i ogrodnik zdolny. Mogę pozazdrościć.
  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Ale zazdrościć, to nie ma czego. ;-)

   Pozdrawiam

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...