Pages

14 września 2014

Wrześniowy poranek

Nie każdy wrzesień jest tak ciepły i piękny, jak tegoroczny, ale w przeszłości też bywały ciepłe. Pamiętam rok, kiedy do domu zjechałam dopiero 2go października. Ranki są ciepłe podobnie, jak wieczory. Stosunkowo mało jest dni, w których płonie ogień na kominku. Słońce wstaje późno, ale ważne, że dogrzewa w ciągu dnia jeszcze konkretnie. Wczoraj na górnym tarasie, w słońcu, było w południe... 38st C !
Słońce grzeje, ale jest dość nisko. Stosunkowo szybko zmienia położenie. Kładą się duże cienie.
Niżej zdjęcia z porannej soboty.
Oczko wodne już przykryte siatką. Na razie tymczasową, bo docelowa będzie czarna i założona dopiero, gdy na brzegach oczka nie będzie wysokich roślin, na które teraz trzeba było wyciąć miejsce w tej tymczasowej siatce. Będzie też wisiała niżej, bo jak pokazała praktyka, żaby i ropuchy zmieszczą się i tak, gdy będzie ona jakieś 5 cm niżej.
Widoczne niżej winogrono, nie jest rewelacyjne, widać zmiany spowodowane mączniakiem, z którym walczyłam biologicznie - sodą i siarką. Po tej ostatniej są jeszcze ślady, ale nieszkodliwe dla zdrowia, które wystarczy przed jedzeniem spłukać wodą. Prawdopodobnie opryskiwanie rośliny trzeba będzie jeszcze wykonać raz, jak i przez cały następny rok, profilaktycznie. Nowe przyrosty nie mają już śladów grzyba, ale profilaktyka będzie bardzo istotna.6 komentarzy:

 1. Tvoje zahrada je tak krásná! Pěstujeme podobné rostliny, ale je vidět, že u tebe se jim daří lépe. Já bydlím u lesa a tam mé zahradě všechnu vláhu i živiny seberou stromy.

  Užij si pěkný podzim. U nás neustále prší a je zima :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas chyba ostatnie dni lata. Jest dość ciepło, chociaż dni już krótsze. Zapowiadają zimę, niestety.

   Pozdrawiam

   Usuń
 2. jak zwykle cudne zdjęcia. Ja zawsze klikam i powiększam sobie :) Asiu, co to jest to kwitnace na różowo ? Myślę o tych zdjęciach niżej.
  A koty nie włażą pod tę siatkę ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :-)
   Na różowo kwitnie krzewuszka. Ponownie kwitnie, bo ma tak w zwyczaju. Chociaż chyba nie wszystkie jej gatunki powtarzają kwitnienie.
   Koty pod siatkę się nie zmieszczą.

   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Ciepły wrzesień faktycznie jest bardzo miły.
  A zdjęcia piękne. Patrzę i patrzę.

  Pozdrawiam
  Anka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Anko. :-)
   Pozdrawiam również

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...