Pages

2 lipca 2012

WooooooooW !

Ze 3 lata temu dostałam od forumowej znajomej I... jeden człon rośliny. Właściwie wyglądało to, jak liść. Nazwa jest z tych, co mi zawsze ulatują, bo niestety nie jest banalna, więc odszukam, podpytam i uzupełnię. Wiedziałam, że pięknie kwitnie, że ... to tzw 'kaktus jednej nocy', no ale... luuuuuz, toż mam dopiero pierwszy człon, niech się ukorzeni i zacznie żyć. No i zaczął. Dziwnie rósł, bo to leży w naturze tej rośliny. Bezproblemowy, miał swe życie, początkowo (wstyd powiedzieć), ale w ... pojemniku po śmietanie. Miał mieć podłoże storczykowe, przepuszczalne, no i doniczkę wcale nie za dużą, wiec.. miał. 
W tym roku niepokojącym było, że pojawiły się zmiany na liściach, dość brzydkie, na pewno nie poparzenie słoneczne, bardziej przesuszenie i zbyt mała doniczka, już nie pierwotny pojemnik.
Przesadziłam, pozbawiłam 3 brzydkich liści i... miał rosnąć. To i róśł. 
25.06 zobaczyłam ten pąk ! WooooooooW ! Pobiegłam po aparat i nie bacząc na trudne warunki oświetlenia uwieczniłam to, co zobaczyłam. Byłam w szoku, bo raz, że pąk, dwa... że już konkretny, a przecież ja sypiam w tym pokoju, patrzę na parapet kilka razy na dzień i wcześniej niczego nie widziałam.
 
Pąk rósł. 28.06 zrobiłam mu kolejne zdjęcie. Pogoda też niestety wymogła użycie lampy.
Dziś nad ranem obudził mnie szum deszczu, wstałam przymknąć balkon coś ok 4 nad ranem, wracając do łózka... WooooooooW ! Podeszłam bliżej, bo nie wierzyłam (jako krótkowidz) własnym oczom. Już było mi obojętne, że zdjęcie będzie z lampa. :)))
Po pracy chciałam mu zrobić kolejne zdjęcie, ale... pąk jakiś śnięty, nie wiem, czy nocą się otworzy jeszcze, czy to faktycznie już koniec i mam naprawdę Królową Nocy. ;-)

Edit: sprawdziłam, to epiphyllum oxypetalum, faktycznie teraz wyglada, jak zdechla miotełka.


13 komentarzy:

 1. Absolutnie fantastyczny post!!!!!
  Kwiat jest imponujacy i faktycznie bardzo ciekawy. Jestem zaintrygowana, czy to faktycznie kwiat jednej nocy?
  Moc serdecznosci Asiu!

  OdpowiedzUsuń
 2. W botanice jest tak że roślina ,która umiera- zakwita. Przykładem jest agawa. Mam nadzieję,że Twoja roślinka się przystosowała i zrobiła psikusa zgodnie ze swoją naturą,wbrew botanice . Pozdrawiam i nie chwalę ,bo nie trzeba . Wiola:))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Kwiat faktycznie kwitnie tylko jedną noc, ale jednak Królową nocy nie jest. Tak zdecydowanie częściej nazywają innego kaktusa.
  Ogólnie roślina jest osobliwa w wyglądzie, czyt. niezbyt ładna. :) no, ale ten kwiat !

  OdpowiedzUsuń
 4. dobrze, że w nocy lało, bo byś przegapiła! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak ! A ponoć ludzie wyczekują na to kwitnienie. Jak otrzymałam wspomniany kawałek do rozmnożenia, pamiętam, że odnalazłam w necie ful zdjęć, złożonych jako filmik, gdzie klatka za klatka były zdjęcia z poszczególnych etapów nocnego rozwiania kwiatka.

   Usuń
 5. Ale super ten kwiat. A jaki jest duży. Pierwszy raz widzę tak kwitnacego kaktusa to i z nazwą nie pomogę

  OdpowiedzUsuń
 6. zobacz : http://visana-mojehobby.blogspot.com/2011/05/kwitnacy-kaktus.html podobnie wygląda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój to co innego, zupełnie. Nazwę epiphyllum oxypetalum :)

   Usuń
  2. Faktycznie :) Widzę, że bardzo często nazywany jest królową jednej nocy

   Usuń
 7. Rzeczywiście woooow :D Wygląda super :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O_o olbrzym... piękny, kwiat jednej nocy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od strony czasu i por kwitnienia tak. Jednak tym zwrotem określa się częściej innego kaktusa. Tego z linku Krystyny9 (komentarz wyżej).

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...